Przystań w Braniewie

Otwarta przystań, przystosowana do cumowania burtą, zlokalizowana w centrum miasta przed kładką dla pieszych. 

Przystań żeglarska w Braniewie

Niewielka, klimatyczna przystań żeglarska dla małych łodzi i kajaków, położona w centrum miasta, przed kładką dla pieszych. Pomost cumowniczy, przystosowany do cumowania burtą, ma długość 25 m i pomieści 5-6 jednostek. Na terenie przystani są dostępne toalety. W pobliżu przystani kilka barów i restauracji, bankomat i poczta.

Braniewo

Braniewo to jedno z najstarszych miast w Polsce. Prawa miejskie otrzymało w połowie XIII wieku. Miasto było stolicą Warmii i ważnym ośrodkiem rozwoju szkolnictwa w naszym kraju. Przez wiele lat nazywano je “Atenami Północy”. Działało tu jezuickie Collegium Hosianum, jedna z najstarszych średnich szkół w Polsce. To tu nauczał słynny matematyk niemiecki profesor Wilhelm Killing. W mieście uczył się i przez wiele lat mieszkał niemiecki inżynier Konrad Zuse.
W Średniowieczu Braniewo zaliczane było do miast morskich, stanowiąc dla całej Warmii okno na świat. Pośredniczyło w warmińskim handlu zagranicznym, posiadało prawo składu. W połowie XIV stulecia Braniewo jako jedyne warmińskie miasto zostało członkiem Hanzy. Statki z Braniewa docierały do portów Anglii, Szwecji, Danii, Holandii oraz portów w Inflantach.
Do ciekawostek należy fakt, że w dniu 9 czerwca 2002 r. ogłoszono bł. Reginę Protmann Patronką Miasta Braniewa. Wtedy również jedna z ulic miasta, dotychczasowa ul. Basztowa, otrzymała Jej imię. Błogosławiona Regina była rodowitą braniewianką. W tym mieście przeżyła 61 lat swojego życia. Tam odczytała swoje powołanie i wyszła do najbardziej potrzebujących, aby pełnić dzieła miłosierdzia. W swoim rodzinnym mieście założyła nowe zgromadzenie zakonne, które poświęciła opiece św. Katarzyny, dziewicy i męczennicy – patronce kościoła parafialnego. Przez mieszkańców nazywana była “matką ubogich”. W rodzinnym mieście zmarła i tam została pochowana. Z Braniewa siostry katarzynki poszły do innych krajów i na inne kontynenty, niosąc ze sobą ducha swojej Założycielki.

Atrakcje w pobliżu

Budynek dawnego Collegium Hosianum

Budynek dawnego Collegium Hosianum znajduje się przy ulicy Gdańskiej 19. Obecnie mieści się tu Zespół Szkół Zawodowych oraz Muzeum Ziemi Braniewskiej, w którym największe wrażenie robi wystawa poświęcona morskim tradycjom miasta (0,5 km od przystani)

Liczne szlaki piesze i rowerowe:

– Szlak Czerwony Pieszy tzw. Kopernikowski z Olsztyna do Grudziądza.
– Szlak Niebieski tzw. Napoleoński z Braniewa do Górowa Iławeckiego (nieoznakowany).
-Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, przebiega przez pięć województw. Na Warmii i Mazurach łączy Elbląg, Braniewo, Pieniężno, Górowo Iławeckie,
Lidzbark  Warmiński, Bartoszyce, Węgorzewo i Gołdap.
– Trasa rowerowa Braniewo – Nowa Pasłęka – Frombork, o dł. 22,5 km, nieoznakowany.
Na terenie parkingu przy ul. Fromborskiej zainstalowano samoobsługową stację naprawy rowerów z kompletem niezbędnych narzędzi do samodzielnej naprawy rowerów. Jest to pierwsze takie urządzenie w naszym mieście i cieszy się dużym zainteresowaniem rowerzystów.

Bazylika Mniejsza pw. św. Katarzyny, z XIV wieku

Bazylika Mniejsza pw. św. Katarzyny, z XIV wieku, świątynia wielokrotnie niszczona i odbudowywana (ul. Katedralna, odległość 1,3 km od przystani).Kościół św. Katarzyny jest gotyckim kościołem halowym o długości 41 m (z prezbiterium i wieżą – 61 m) oraz 25 m szerokości. Jego trójnawowe wnętrze tworzy dziesięć ośmiokątnych, masywnych filarów, ustawionych w dwóch rzędach. W 2001 roku kościół św. Katarzyny w Braniewie otrzymał tytuł i godność Bazyliki Mniejszej.

Rezerwat przyrodniczy nad brzegami Pasłęki

Rzeka malowniczo meandruje wśród warmińskich pól i łąk. Brzegi rzeki od dawna zajęte są przez bobry, które cierpliwie budują tutaj swoje żeremia. Na ich terytorium utworzono rezerwat Ostoja bobrów na rzece Pasłęce,  o pow. ok. 4 tys. ha. Można tu zobaczyć także wydrę oraz ptaki tj. orliki, bieliki, nurogęsi, żurawie i inne; (odległość ok. 3 km od przystani w górę rzeki)

Rekreacja w mieście

Na terenie miasta znajdują się liczne tereny rekreacyjne i spacerowe, zrewitalizowane w ostatnich latach dzięki funduszom unijnym – amfiteatr miejski z otoczeniem fosy miejskiej, parki i skwery miejskie. Ponadto można skorzystać z basenu sportowego i rekreacyjnego na terenie Kompleksu Rekreacyjno –Rehabilitacyjnego Zdrowe Braniewo.

Koordynaty GPS

GPS: N 54°23’00” E 19°49’21” 

/

Na terenie

0

W Pobliżu

Kontakt

Krystian Ostrowski
14-500 Braniewo, ul. Portowa
tel. 511 311 131

  • Typ przystani: otwarta
  • Średnia głębokość: ok. 1,2 metra
  • Cumowanie: burtą
  • Liczba miejsc: ~ 5-6 przy pomoście

Mapa

Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819

Skip to content