Przystań żeglarska w Rybinie

Otwarta przystań, przystosowana do cumowania burtą, zlokalizowana za mostem obrotowym, przed rozwidleniem rzek Szkarpawy i Wisły Królewieckiej. 

Przystań żeglarska w Rybinie

Otwarta przystań, przystosowana do cumowania burtą, zlokalizowana za mostem obrotowym, przed rozwidleniem rzek Szkarpawy i Wisły Królewieckiej.
Nabrzeże o długości 100 metrów, przy którym mogą cumować także statki żeglugi pasażerskiej. Na nabrzeżu znajdują się toalety, natryski, przyłącze prądu, punkt poboru wody oraz odbiór ścieków z łodzi. Obok jest przystań kajakowa, wyposażona w pomost, stoły, wiaty i slip. Dodatkowo przy mostach zwodzonych są pomosty cumownicze, przy których można poczekać na otwarcie szlaku żeglownego.

W Rybinie są aż 2 mosty zwodzone. Jest także obrotowy most na Szkarpawie wzdłuż linii kolejki wąskotorowej, zwanej Żuławską Koleją Dojazdową. Jest to unikat na skalę europejską. Zbudowano go w czasach zaboru pruskiego. W sezonie letnim jest zamykany tylko na czas przejazdu wagoników. Dwa pozostałe to mosty w ciągu drogi wojewódzkiej nr 502 na rzece Szkarpawie (żółty) i na Wiśle Królewieckiej (niebieski), aktualnie uszkodzony.

Bursztynowa Gmina Stegna

Nadmorska gmina, znana z szerokich, piaszczystych plaż nadbałtyckich i bogactwa bursztynu. To tu równiny żuławskich pól i łąk przechodzą w pachnące żywicą lasy Mierzei Wiślanej. Rezerwaty przyrody zachęcają do spacerów i wycieczek rowerowych, zwłaszcza, ze przebiega tedy trasa rowerowa z Mikoszewa do granicy z Rosja. W okolicznych wsiach zachowały się domy podcieniowe i zagrody holenderskie. W Stegnie warto zwiedzić Muzeum Bursztynu. Jest tu popularny Bulwar Radiowej Jedynki z urzekającym widokiem na morze i ławeczkami. Najmłodsi mogą spróbować swoich sił w parku linowym, a w pobliskim Jantarze poszaleć w Centrum Rodzinnej Rekreacji oraz obejrzeć Indiańską Wioskę. W okolicy jest tez dużo barów, restauracji i smażalni ryb.
Szczegółowe informacje na temat tutejszych szlaków rowerowych zamieszczone są na stronie stegna.pl/szlaki-rowerowe.

Atrakcje w pobliżu

Kościół parafialny w Stegnie

Świątynia zbudowana z konstrukcji szachulcowej, pochodzi z XVII wieku. Wewnątrz piękne, zabytkowe wyposażenie. Warto zobaczyć unikatowe podwieszone na stropie płótno z malowidłami, a także model statku, podarowany przez marynarzy, ocalonych
przed utonięciem. W kościele w okresie wakacyjnym odbywają się koncerty organowe. Ciekawostka historyczna może być fakt, iż w kościele tym przebywał i modlił się Jan Długosz.

Zespół zabytkowej architektury z XVIII i XIX wieku we wsiach Żuławki i Drewnica

Dawno temu mieszkali tu mennonici, osadnicy niderlandzcy, którzy odegrali olbrzymią rolę w osuszaniu tych terenów. Ziemia była urodzajna, wiec bogacili się gospodarze, zwani tutaj gburami. Po dawnych mieszkańcach pozostały zagrody holenderskie i domy podcieniowe. W Drewnicy zachował się wiatrak przemiałowy typu “koźlak” z 1718 roku. Jest to jedna z dwóch ostatnich tego typu budowli, pozostałych na Żuławach. Jeszcze 100 lat temu takie wiatraki były liczne i potrzebne na tych ziemiach. Z czasem ich role przejęły nowoczesne pompy, a wiatraki popadły w ruinę.

Mikoszewo i okolice Przekopu Wisły

Jest tu przeprawa promowa do Świbna oraz przystań rybacka. W zabytkowym budynku portowym dawnej przeprawy znajduje się bar, gdzie można zjeść smażoną rybkę. W pobliżu Mikoszewa, przy ujściu Wisły do Bałtyku, położony jest rezerwat ornitologiczny „Mewia Łacha”. Swoje gniazda uwiły tu rzadkie gatunki ptaków wodnych. To przepiękny teren znakomity do obserwacji przyrody, spacerów i wycieczek rowerowych, urozmaicony oczkami wodnymi i różnorodną roślinnością.

Śluza Gdańska Głowa

Położona nieopodal miejscowości Żuławki, została zbudowana razem z Przekopem Wisły w 1885 roku i miała na celu odcięcie Wisły Elbląskiej (obecnie Szkarpawy) od głównego nurtu wiślanego. Oprócz wrót zamykających śluzę posiada wrota przeciwpowodziowe. Śluza przetrwała II wojnę światową niemal nieuszkodzona i stanowi cenny, a zarazem malowniczy, zachowany w formie pierwotnej (wraz z mechanizmami) zabytek hydrotechniczny.

Stacja pomp Rybina-Chłodniewo

Zbudowana w 1930 roku przy ujściu Linawy do Szkarpawy. Obsługuje 22 tysiące ha ziemi, umożliwiając uprawę ziemi. Dwie pompy mogą w ciągu sekundy przepompować 14 tysięcy litrów wody. Warto dodać, ze w wyniku uszkodzenia pompowni w Chłodniewie i Osłonce przez niemieckich żołnierzy w roku 1945 doszło do zalania żuławskiej krainy. Obszar powodzi objął tereny aż po Tczew i Malbork, a proces osuszania polderów pomiędzy Wisła i Nogatem trwał do połowy lat 50-tych.

Koordynaty GPS

N 54°21’25”
E 18°46’53”

/

Na terenie

0

W Pobliżu

Kontakt

Ulica: 82-103 Stegna, Rybina
Telefon: +48 508 611 244

Cennik do pobrania

  • Typ przystani: otwarta
  • Średnia głębokość: 0,8-1,5 metra
  • Cumowanie: burtą
  • Liczba miejsc: ~15 przy nabrzeżu

Mapa

Wydarzenia cykliczne

  • Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu, organizowane w lipcu na plaży w Jantarze
  • Koncerty muzyki organowej w ramach Międzynarodowego Festiwalu Organowego w kościele parafialnym w Stegnie, daty koncertów na stronie parafiastegna.pl

Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819

Skip to content