W tegorocznym sezonie, według RZGW w Gdańsku szlak rzeki Tugi jest zamknięty. (Komunikat nawigacyjny 10/2021 z dnia 29.04.2021r. ) Główny powód to trwająca budowa wrót sztormowych, która spowodowała zwężenie do 4 m. Na rzece brakuje także oznakowania żeglugowego i brzegowego. Aczkolwiek oznakowanie posadowione na moście w ujściu rzeki Tugi do Szkarpawy mówi tylko ograniczeniu  w żeglowności szlakiem z uwagi na zawężanie  światła poziomego szlaku przy realizowanej inwestycji wrót sztormowych.

Obecnie na rzece Tudze są czynne w ograniczaniu dwa mosty zwodzone tj. w Nowym Dworze Gd. i Tujsku.  Zarządcami mostów na szlaku są dwa urzędy. Starostwo Powiatowe w Nowym Dworze Gdańskim zawiaduje mostami w Tujsku i Żelichowie. Most w Tujsku został oddany w ubiegłym roku po remoncie i jest podnoszony. Most w Żelichowie jest przeznaczony do remontu, który zaplanowano na przyszły rok, po przebudowie będzie miał podnoszone przęsło. Urząd Miejski w Nowym Dworze Gd.  natomiast ma pod opieką most w centrum miasta. Most po remoncie także został przystosowany do otwierania. Obaj administratorzy mostów, pomimo zamknięcia szlaku przez RZGW w Gdańsku  zdecydowali się umożliwić jednostkom pływającym korzystanie z Tugi. Otwarcie mostów jest możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu takiego zamiaru telefonicznie z wyprzedzeniem 12 godzinnym w dni robocze i 24 godzinnym w weekendy.

Most w Tujsku – nr tel. 784 933 175

Most w Nowym Dworze Gdańskim – nr tel. 55 625 77 72

(telefony działają w godz. 7/8 – 15)

Przypomnijmy, że w ostatnich latach na Tudze wybudowane zostały pomocy cumownicze umożliwiające komfortowy postój w Tujsku, Stobcu, Żelichowie i Nowym Dworze Gd.  Przy Starostwie Powiatowym powstaje również  przystań żeglarska, która już wkrótce obsłuży jednostki pływające przybywające do miasta. Urzędy podjęły także działania w celu prawidłowego oznakowania wysokości mostów i kładek tak, aby określić ich wysokości i szerokość.

Podsumowując: otwieramy Tugę 😊

W tym sezonie nie będzie to szlak w pełni i całkiem dostępny, bo zwężenie przy budowie wrót sztormowych i most w Żelichowie blokują swobodną żeglugę, ale chcemy, aby otwarcie mostów w Tujsku i Nowym Dworze Gdańskim umożliwiło korzystanie z Tugi. Otwieranie mostów na zgłoszenie da obraz rzeczywistych potrzeb wodniaków i pozwoli administratorom obiektów mostowych na przygotowanie się do kolejnego sezonu i odpowiedź na potrzeby turystów. Warto pamiętać, że planując dopłynąć do Nowego Dworu Gd. warto mieć na uwadze organicznie prześwitu pionowego  mostu w Żelichowie tj. 2,75 cm (SWW),  którego wysokość limituje obecnie żeglugę na rzece.

A już teraz warto odwiedzić stolicę Żuław! Nowy Dwór Gdański to niewielkie urokliwe miasteczko z mnóstwem atrakcji. Oddany do użytku bulwar z przyległymi pomostami cumowniczymi zachęca do wypoczynku, a usytuowany w pobliżu Żuławski Park Historyczny zaprasza na ciekawą wystawę, gdzie można poznać arcyciekawą historię tego regionu. Polecamy także wyjątkowe lody wytwarzane z mleka żuławskich krów, które często pasą się na brzegami rzek. Zapraszamy również do odkrycia samej rzeki – nowego szlaku żeglugowego na Pętli Żuławskiej jak i lokalnych miejscowości np. Żelichowo czy Tujsk, które czekają na odkrycie.

Skip to content