Do otwarcia, nowego kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną pozostały ostatnie dni. W sobotę 17 września planowane jest uroczyste otwarcie. Trwają ostatnie prace porządkowe. Odbyły się dziś  próby w śluzie przed otwarciem. Przez kanał żeglugowy wpłynęły dzis dwa statki. 

Przez kanał przepłynął statek Zodiak II i jednostka straży granicznej Kaper 2.

Jednostka Kaper 2 (numer burtowy SG-312) typu SKS-40 należąca do Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku a stacjonująca w kołobrzeskim porcie. Statek kilka lat temu przeszedł modernizację. Remont i doposażenie kosztowało 3 mln zł. Kaper-2 (SG-312) to jednostka przeznaczona do patrolowania polskich obszarów morskich. Jej załoga liczy 16 osób, których codziennym zadaniem jest prowadzenie działań zapobiegających nielegalnemu przekraczaniu granicy państwowej, przemytom, nielegalnym połowom ryb, zanieczyszczaniu środowiska morskiego i wielu innym.

Zodiak II – statek wielozadaniowy należący do Urzędu Morskiego w Gdyni. Jednostka znajduje się w strukturach organu od 2020 roku, zastępując wyeksploatowaną jednostkę SV „Zodiak”. Statek wraz z bliźniaczą jednostką SV „Planeta I” wybudowano w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku.
źródło: zulawytv.pl
Skip to content