„Żeglarstwo lodowe. Bojery DN na Zalewie Wiślanym” to wystawa, którą możecie obejrzeć w Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. Poniżej kilka interesujących faktów.
 Ślizgi lodowe, zwane też bojerami, to jednostki napędzane wiatrem i poruszające się po lodzie. Co ciekawe, przemieszczają się w sposób prawie pozbawiony tarcia, a żeglarze zawieszeni są kilkanaście centymetrów nad lodem. Prędkość nierzadko przekracza 100 km/h.
Początki bojerów były zupełnie inne. Ten rodzaj żeglarstwa wywodzi się z Holandii. Pierwsze ślizgi służyły do transportu ludzi i ładunków po zamarzniętych akwenach.
W Europie żeglarstwo lodowe zostało rozpowszechnione przede wszystkim w krajach bałtyckich. Pierwsze regaty bojerowe odbyły się w 1882 r. u ujścia rzeki Newy.
Kolejna ważna data w sportowej historii bojerów to 1928 r., kiedy założona została Europejska Unia Żeglarstwa Lodowego, zrzeszająca Niemcy, Litwę, Łotwę i Estonię. W 1935 r. do Unii dołączyła również Polska.
W 1936 r. gazeta ,,Detroit News” ogłosiła konkurs na koncept rekreacyjnego sprzętu do zabaw na lodzie. Konkurs wygrał projekt na mały ślizg lodowy z nowoczesną przednią płozą sterującą. Nadano mu nazwę DN–60. To właśnie ślizg lodowy typu DN wraz z żaglem stanowi najważniejszy eksponat na wystawie w Kątach Rybackich. Jest to egzemplarz, który wykorzystywano podczas bojerowych mistrzostw rozgrywanych w Krynicy Morskiej.
Czas trwania wystawy: 26.04.2022–30.10.2023
Skip to content