Port w Tolkmicku

Port w Tolkmicku jest jednym z największych portów nad Zalewem Wiślanym. Przystań żeglarska znajduje się w zachodnim nabrzeżu basenu portowego.

Port morski w Tolkmicku

Przystań żeglarska zlokalizowana przy nabrzeżu południowym i częściowo przy zachodnim. Jest tu pełna infrastruktura wodniacka. Cumować można do pomostu
z y-bomami (nabrzeże południowe) lub burtą do nabrzeża zachodniego. 
W pobliżu portu jest stacja benzynowa, bankomat, punkty gastronomiczne, apteka i przychodnia lekarska.

Tolkmicko

Tolkmicko to malownicze miasteczko w powiecie elbląskim, położone na skraju Wysoczyzny Elbląskiej. Każdego roku miasto odwiedza coraz więcej turystów, dla których jest ono wygodną bazą wypadową do żeglowania oraz zwiedzania innych turystycznych miejscowości nad Zalewem Wiślanym. Na wodach zalewu są doskonałe warunki wietrzne dla windsurferów.
W okresie wakacyjnym z przystani pasażerskiej w porcie każdego dnia odpływa tramwaj wodny do Krynicy Morskiej, Fromborka, Elbląga. Szczegółowy rozkład rejsów na stronie https://tramwajwodny.info/rozklad-rejsow/

Miasto i okolice również są bardzo interesujące. Jest tu kilka ciekawych obiektów zabytkowych. Można odpocząć na spokojnej, urokliwej plaży miejskiej nad zalewem. Miasto graniczy od wschodu z Lasem Kadyńskim i  Parkiem Krajobrazowym Wysoczyzny Elbląskiej, przez który malowniczymi zakolami płynie rzeka Stradanka. Na turystów czekają tu trasy spacerowe i rowerowe.

Do ciekawostek należy fakt, że jeszcze w latach 90-tych XX wieku, przez tereny gminy Tolkmicko przebiegała linia Kolei Nadzalewowej, która łączyła Elbląg z Braniewem. Niestety trasę zamknięto z powodu braku rentowności.

Atrakcje w pobliżu

Szlak turystyczny żółty "Śladami Grodzisk Pruskich"

Szlak zaczyna się przy rynku miejskim i prowadzi wzdłuż nieczynnej linii kolejowej. Najważniejszym punktem na szlaku są tzw. Wały Tolkmita, czyli resztki wałów i fosy, pozostałe po pruskim grodzie. Na przedmieściach, w pobliżu ulicy Dzikiej jest wzgórze z ładnym widokiem na okolicę.  Na trasie, we wsiach Chojnowo i Nowinki są pozostałości dawnych cmentarzysk. Obok szlaku znajduje się rezerwat przyrodniczy Dolina Stradanki. Trasa tworzy pętlę, liczącą w sumie 30 km.

Muzeum Regionalne w Ratuszu Miejskim

Muzeum Regionalne z wystawami, poświęconymi historii regionu oraz twórczości lokalnych artystów. Przy muzeum jest wieża widokowa z rozległą panoramą Zalewu Wiślanego i przybrzeżnych miejscowości. Obiekty położone są obok miejskiego ratusza (Plac Wolności 1, ok. 0,5 km od portu).

Kadyny

Wieś w gminie Tolkmicko, przy drodze wojewódzkiej nr 503. Na uwagę zasługuje hotel, urządzony w zabytkowych zabudowaniach pałacu i folwarku, stanowiących niegdyś letnią rezydencję cesarza pruskiego Wilhelma II.  Prawdziwą atrakcją miejscowości jest jeden z najstarszych dębów w Polsce – Dąb Bażyńskiego, który ma ok. 700 lat i należy do najgrubszych drzew tego gatunku. Tuż obok dębu zaczyna się ścieżka przyrodniczo – historyczna Kadyński Las wytyczona na zboczu Klasztornej Góry. Wzdłuż ścieżki ustawiono tablice edukacji leśnej Jest tu także wieża widokowa o wysokości 9,5 m.

Kościół parafialny św. Jakuba z XIV wieku

Kościół parafialny św. Jakuba z XIV wieku  oraz kaplica barokowa z XVIII wieku (ul. Kościelna 2, ok. 0,5 km od portu). Świątynia ma kształt trzynawowej bazyliki. Do kościoła przylega wieża nakryta hełmem namiotowym. Bardzo interesujące są arkady wieńczące nawę poprzeczną oraz gotycki portal kościoła. Przed świątynią znajdują się dwie cenne rzeźby  dłuta Krzysztofa Perwangera, przedstawiające Madonnę z 1745r. i św. Jana Nepomucena z 1736r. Na południowej elewacji kościoła znajduje się rzeźba, przedstawiająca Jezusa w Ogrójcu. Od  roku 1967 opiekę duszpasterską sprawują Salezjanie , którym 28 stycznia 1977r.  przekazano zarządzanie parafią na stałe.

Święty Kamień

Głaz narzutowy o obwodzie prawie 14 m. Leży w wodach zalewu kilkadziesiąt metrów od brzegu, ale można do niego podejść. Łatwo tu trafić ze szlaku turystycznego Śladami Grodzisk Pruskich. Służył dawnym plemionom jako ołtarz ofiarny. Istnieje kilka legend, związanych z tym głazem.

Koordynaty GPS

N 54°19’26” E 19°31’20”

/

Na terenie

0

W Pobliżu

Kontakt

82-340 Tolkmicko, ul. Parkowa 1
tel. 452 474 126

  • Typ przystani: basen portowy
  • Średnia głębokość: 1,4-2,4 metra
  • Cumowanie: do y-bomów lub burtą do nabrzeża
  • Liczba miejsc: ~15 przy y-bomach, od 5 do 15 przy nabrzeżu

Mapa

Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819

Skip to content