Przystań w Osłonce

Niewielka, klimatyczna przystań zlokalizowana w pobliżu ujścia Szkarpawy do Zalewu Wiślanego. Znakomite miejsce do odpoczynku i obserwowania przyrody. 

Przystań żeglarska w Osłonce

Osłonka to niewielka wieś nad rzeką Szkarpawą. Przystań w Osłonce to znakomite miejsce do obserwowania przyrody. Okolica jest spokojna. Warto zatrzymać się tu na dłużej i zwiedzić atrakcje turystyczne, w tym stolicę Żuław Wiślanych, czyli Nowy Dwór Gdański.

Przystań żeglarska otwarta z miejscem postojowym na 5 lub 6 jednostek. Cumuje się do drewnianego pomostu. Na pomoście przyłącza wody i prądu. Obok budynku obsługi przystani jest wiata biesiadna, zaplecze sanitarne, pole namiotowe, parking i boisko do gry w siatkówkę, a także wypożyczalnia rowerów. W pobliskiej wsi Marzęcino jest sklep spożywczy.

Nowy Dwór Gdański

Miasto powiatowe nad rzeką Tugą z ciekawą przeszłością historyczną. Na przestrzeni wieków należało do Państwa Krzyżackiego, potem do Prus i do Wolnego Miasta Gdańska. Na przełomie XIX i XX wieku było ważnym ośrodkiem rozwoju przemysłu i handlu. Działały tu min. browary, tkalnia lnu, wytwórnia tytoniu, garbarnia, cukrownia a także gorzelnia Stobbe, w której produkowano słynną żuławską jałowcówkę Machandel. Po dawnych czasach została klimatyczna, zabytkowa zabudowa oraz kilka miejsc, odwiedzanych chętnie przez turystów.

Atrakcje w pobliżu

Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim

Żuławski Park Historyczny jest siedzibą Muzeum Żuławskiego i mieści się w dawnym budynku serowni i mleczarni z 1902 roku. W muzeum obejrzeć można  wiele ciekawych ekspozycji min. na temat dawnych żuławskich wiatraków, roli mennonitów w odwadnianiu terenu oraz oryginalne butelki po wódce „Stobbes Machandel”. Szczegółowe informacje www.zph.org.pl, Tel.: 55 247 57 33

Żuławska Kolej Dojazdowa

Powstała w II połowie XIX wieku. W szczytowym okresie  liczyła 335 km linii wąskotorowych Infrastruktura obejmowała 96 mostów (w tym 2 obrotowe) i przeprawę promową w Mikoszewie.  Przewoziła płody rolne, węgiel i materiały budowlane. W 1996 roku kolejkę zlikwidowano, a tabor przeznaczono na złom. Uruchomiona została ponownie w 2006 roku i przewozi turystów na trasie Nowy Dwór Gdański – Stegna oraz ze Sztutowa do ujścia Wisły. Z atrakcji korzystać można w czasie wakacji szkolnych i w „długie weekendy”. Wagoniki są przystosowane do przewozu rowerów i wózków. Informacje na temat rozkładu jazdy na stronie https://kolejzulawska.pl/

Szlak Mennonitów

Mennonci przybyli na Żuławy w XVI wieku z terenu obecnej Holandii. Swoje doświadczenie w budowaniu polderów i osuszaniu ziemi wykorzystali przy zagospodarowaniu żuławskich bagien. Po dawnych osadnikach pozostały na terenie Gminy Nowy Dwór Gdański zabytkowe cmentarze: w Orłowie, Stawcu, Marynowych, Różewie i Żelichowie. Znajdziemy na nich wiele zachowanych stel, cippusów oraz żeliwnych krzyży. 

Zabytkowa śluza w Marzęcinie z 1884 roku na Kanale Panieńskim

Śluza wraz z wrotami przeciwpowodziowymi chroniła wieś i okolicę przed powodzią. W XX wieku jej rolę przejęła przepompownia w Osłonce. 

Most zwodzony na rzece Tudze w centrum Nowego Dworu Gdańskiego

Most zbudowano w 1936 roku. Odnowiony został w 2019 roku. Naprawiono mechanizm podnoszenia przęsła oraz przywrócono pierwotną kolorystykę. Informacje dotyczące harmonogramu otwierania mostu dostępne są na: FB: @GminaNowyDworGdanski, Tel.: 55 625 77 72 

Koordynaty GPS

GPS: N 54°16’23” E 19°13’29” 

/

Na terenie

Kontakt

Przystań w Osłonce
82-100 Nowy Dwór Gdański
tel. 667 866 178 lub 605 206 835

Cennik do pobrania

  • Typ przystani: otwarta
  • Średnia głębokość: 1,2 metra
  • Cumowanie: burtą do drewnianego pomostu
  • Liczba miejsc: ~5-6 

Mapa

Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819

Skip to content