Przystań żeglarska w Białej Górze

Otwarta przystań, przystosowana do cumowania burtą przy pomoście, zlokalizowana na prawym brzegu Nogatu, za śluzą Biała Góra.

Przystań żeglarska w Białej Górze

Zlokalizowana niecałe pół kilometra za rozwidleniem Nogatu i Wisły. Jest to otwarta przystań z miejscem na 17 jednostek i 1 statek pasażerski. Cumować należy burtą do pomostu pływającego, osadzonego na palach. Na pomoście jest punkt poboru wody, przyłącze prądu i odbiór ścieków z łodzi. W pobliżu także toalety, natryski, bar i sklep spożywczy oraz punkt napełniania butli gazowych i wypożyczalnia rowerów.

Biała Góra

We wsi Biała Góra i okolicach obejrzeć warto stare, klimatyczne wiejskie zabudowania. W pobliżu rezerwat przyrody Biała Góra, obejmujący ochroną rzadkie gatunki ciepłolubnych roślin tj. dzikie storczyki. Dalej w stronę Malborka na lewym brzegu jest rezerwat Las Mątawski, a w nim las wiązowo-jesionowy i łęg wierzbowo-topolowy. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć orła bielika i inne rzadkie gatunki ptaków drapieżnych.
We wsi Piekło jest obelisk, upamiętniający 90 rocznicę odzyskania niepodległości.

Sztum

Sztum to miasto powiatowe, położone nad jeziorami Sztumskim i Barlewickim, w otoczeniu zadbanych lasów, w odległości 10 km od przystani w Białej Górze. Sztum jest znany przede wszystkim z Zamku Krzyżackiego. Na turystów czekają tu także liczne ścieżki piesze i rowerowe, siłownie plenerowe, a także kąpielisko i plaża miejska nad Jeziorem Sztumskim. Zwolennicy aktywnego wypoczynku zachwycą się sztumskim kompleksem sportowo-rekreacyjnym. Jest tu stadion, korty tenisowe oraz bogato wyposażony plac zabaw dla dzieci.

Atrakcje w pobliżu

Zamek Krzyżacki w Sztumie

Zamek Krzyżacki z XIV wieku, który niegdyś był letnią rezydencją Wielkiego Mistrza Krzyżackiego. Z oryginalnego założenia pozostały skrzydło południowe, baszta wjazdowa i więzienna wraz z murami obronnymi. Pozostała zabudowa wzgórza zamkowego pochodzi z XIX wieku. W czasach przynależności do Korony Polskiej (1468-1772) zamek był siedzibą polskich starostów. Obecnie jest tam oddział Muzeum Zamkowego w Malborku. Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej przypomina mieszkańcom i turystom bogatą przeszłość historyczną miasta, organizując turnieje rycerskie i pokazy walk. Na terenie zamku odbywają się także plenery malarskie i wystawy.

Pałac Sierakowskich w Waplewie Wielkim

Kompleks pałacowo-parkowy w Waplewie Wielkim – zabytkowy pałac z XVII wieku, należący niegdyś do zasłużonego dla kraju rodu Sierakowskich. Obecnie znajduje się tu  Muzeum Tradycji Szlacheckiej, będące oddziałem Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią.

Szlaki pieszo-rowerowe

Przez Sztum i okolice przebiega kilka znanych szlaków:

  • Rowerowy Szlak Zamków Gotyckich na Powiślu. Szlak o długości 171,65 km, biegnie przez trzy powiaty: malborski, sztumski i kwidzyński. Na trasie są miejscowości, w których znajdują się lub znajdowały się kiedyś potężne warownie Państwa Zakonnego: Prabuty, Dzierzgoń, Przezmark, Sztum oraz Malbork.
  • Międzynarodowy Szlak Rowerowy Euro Route R-1 (kolor zielony). Na terenie powiatu sztumskiego odcinek szlaku przebiega od Białej Góry przez Sztumskie Pole, Sztum, Czernin, Stary Targ, Waplewo Wielkie, Dzierzgoń, Bągart.
  • Szlak pieszy „Nadwiślański ” (kolor niebieski). Szlak ten ma długość 76 kilometrów wyznaczony został we wschodniej części województwa pomorskiego. Łączy miejsca bogate w zabytki, historię i niepowtarzalne krajobrazy. Przebieg: Sztum – Zajezierze  – Leśniczówka Wydry – Sztumskie Pole – Leśnictwo Wilki – Biała Góra – Piekło – Mątowy Wielkie – Lisewo – Palczewo – Drewnica – Mikoszewo.

Śluza Biała Góra

Śluza Biała Góra (długość 57 m, szer. 9,53 m), to zabytkowy zespół budowli hydrotechnicznych, którego początki sięgają XVI wieku. Do dziś imponuje architekturą i rozwiązaniami technicznymi. Najwcześniej powstały wały przeciwpowodziowe. Na przestrzeni wieków wielokrotnie umacniano je i odbudowywano po powodziach i zniszczeniach wojennych. W XIX wieku zbudowano też mniejszą śluzę na rzece Liwa, a także jaz i wrota przeciwpowodziowe, tak zwany Wielki Upust. W XX wieku ich funkcję przeciwpowodziową przejęła duża śluza na Nogacie. Obecnie wały służą turystom, jako punkt widokowy na dolinę Wisły i jej dopływy. Nad śluzą znajduje się też most na drodze wojewódzkiej nr 605, przez który przebiega Wiślana Trasa Rowerowa Eurovelo 9.W okresie międzywojennym śluza była granicą trzech państw: Polski, Niemiec (Prusy Wschodnie) i Wolnego Miasta Gdańska.

Prywatna wystawa stała Sztum i Ziemia Sztumska

Stała wystawa muzealna Sztum i Ziemia Sztumska, zorganizowana przez Towarzystwo Historyczno – Muzealne Powiśle. Wystawę można obejrzeć w XIX-wiecznym kościele poewangelickim pod adresem ul. Galla Anonima 8, 82-400 Sztum.

Koordynaty GPS

GPS: N 53°54’53’’   E 18°53’08’’

/

Na terenie

0

W Pobliżu

Kontakt

Przystań żeglarska w Białej Górze
82-400 Sztum
tel. 735 651 081

Cennik do pobrania

  • Typ przystani: otwarta
  • Średnia głębokość: 2,2 metra
  • Cumowanie: burtą
  • Liczba miejsc: ~17 przy pomoście

Mapa

Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819

Skip to content