Przystań żeglarska w Nowej Pasłęce

Przystań  na wschodnim brzegu rzeki Pasłęki, w pobliżu jej ujścia do Zalewu Wiślanego. Jest to najdalej na wschód wysunięte miejsce postojowe na Pętli Żuławskiej.

Przystań żeglarska w Nowej Pasłęce

Przystań otwarta. Część nabrzeża przystosowana do cumowania burtą przez większe jednostki oraz odcinek nabrzeża z y-bomami. Miejsc postojowych dla około 22 jednostek. Jest tu pełna infrastruktura wodniacka, zaplecze socjalne i sanitarne, a także slip najazdowy i wypożyczalnia rowerów. W pobliżu przez Zalew Wiślany przebiega wodna granica Polski z Obwodem Kaliningradzkim w Rosji.

Gmina Braniewo

Położona jest w północno-zachodniej części woj. warmińsko-mazurskiego, u ujścia dwóch rzek: Pasłęki i częściowo Baudy do Zalewu Wiślanego. Głównym ośrodkiem administracyjnym jest Braniewo – najstarsze miasto na Warmii i jedno z najstarszych w Polsce.  Dominującą sferą działalności gospodarczej w regionie  jest rolnictwo i częściowo rybołówstwo. W ostatnich latach, ku uciesze mieszkańców, rozwija się turystyka wodna oraz agroturystyka. Sprzyjają temu dziewicze tereny nad rzeką Pasłęką, będące  ostoją bobrów i ptactwa wodnego, a także rozwój tras rowerowych w okolicy i rozbudowa przystani żeglarskich w Nowej Pasłęce i w Braniewie.

W samym mieście obejrzeć można zabytki sztuki sakralnej tj. Bazylika Św. Katarzyny z XIV wieku i Kościół Św. Krzyża, położony na północnych przedmieściach, a także Muzeum Ziemi Braniewskiej. Rodzinom z dziećmi można polecić ogród zoologiczny w Braniewie i park miejski z amfiteatrem.

Atrakcje w pobliżu

Spływ kajakowy na Pasłęce

Malownicze zakola rzeki, wysokie wały przybrzeżne oraz ślady działalności bobrów, taki widok zobaczą uczestnicy spływu. Jest pięknie, choć nurt jest wartki i trzeba omijać powalone w poprzek rzeki drzewa.
Spływy kajakowe organizuje jedno z tutejszych gospodarstw agroturystycznych: https://www.starejablonki.pl/oferta/splywy-kajakowe/34-rzeka-pasleka.html

Ruiny kościoła w Pęciszewie

Kościół wzniesiono w I połowie XIV wieku. Przez kilka wieków służył wiernym katolickim i ewangelikom. W XIX i XX wieku był kilka razy remontowany. Niestety spłonął w czasie II wojny światowej, a pozostała wieża runęła od uderzenia pioruna.

Szlak pielgrzymkowy, zwany Drogą Świętego Jakuba.

Pątnicy podążają szlakiem do katedry w hiszpańskim mieście Santiago de Compostella, gdzie według tradycji był pochowany św. Jakub Apostoł. Przez teren Warmii i Mazur przebiega fragment tego szlaku, a konkretnie odcinek z Olsztyna do Lipowca.

 

Rezerwaty przyrodnicze

Warto zobaczyć okoliczne rezerwaty przyrody:

  • Ostoja bobrów na rzece Pasłęce
    Rezerwat o powierzchni ok. 4 tys. ha, obejmuje tereny wzdłuż rzeki od jej źródeł do Braniewa wraz z jeziorami Sarąg, Sąg i Zalewem Pierzchalskim. Można tu zobaczyć także wydrę oraz ptaki tj. orliki, bieliki, nurogęsi, żurawie i inne.
  • Rezerwat brzozy niskiej w Cielętniku
    Torfowisko w okolicach wsi Stępień, w którym występuje brzoza niska oraz inne rzadkie gatunki roślin, np. wierzba śniada, rutewka czy storczyk plamisty.

Ścieżka rowerowa Green Velo

Przebiega trasą od Zalewu Wiślanego, przez wieś Stara Pasłęka nad brzegiem rzeki przeciwległym do przystani. Można nim pojechać przez Warmię, Północne Mazury i Suwalszczyznę, a dalej wzdłuż wschodniej granicy Polski aż do Podkarpacia.

 

Koordynaty GPS

GPS: N 54°25’54”   E 19°04’49”

/

Na terenie

0

W Pobliżu

Kontakt

Przystań żeglarska w Starej Pasłęce
14-500 Braniewo
Telefon: 510 19 19 35

  • Typ przystani: otwarta
  • Średnia głębokość: 1,8-2,7 metra
  • Cumowanie: burtą lub do y-bomów przy nabrzeżu
  • Liczba miejsc: ~22 

Mapa

Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819

Skip to content