Przystanie Żeglarskie w Malborku

Malbork dysponuje dwiema przystaniami żeglarskimi. Jedna jest tuż obok Zamku Krzyżackiego, druga natomiast  w spokojnej otulinie Parku Północnego.

Przystań żeglarska Park Północny

Przystań zlokalizowana w spokojnej dzielnicy, około kilometra od centrum miasta. Jest to jedna z największych i najlepiej wyposażonych przystani żeglarskich Pętli Żuławskiej. Liczy w sumie 48 miejsc postojowych dla hausbotów, jachtów i kajaków. Cumuje się do y-bomów lub burtą do pomostów cumowniczych. Na wodniaków czeka wygodne zaplecze sanitarne i socjalne z pralnią i wypożyczalnią rowerów. Jest również slip do wodowania łodzi. Bezpieczeństwo zapewnia oświetlenie i system monitoringu. W pobliżu jest bankomat, poczta, sklep żeglarski i punkt naprawy silników i urządzeń elektronicznych.

Przystań żeglarska Zamek

Przystań otwarta, przystosowana do cumowania burtą. Zlokalizowana obok wejścia do Zamku Krzyżackiego. Najbliżej stąd jest do największych atrakcji miasta, czyli zamku i zabytków na Starym Mieście. Pomost o długości 17 metrów jest oświetlony i przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych. Jest tu informacja turystyczna i wypożyczalnia rowerów, ale nie ma innej infrastruktury. 

Malbork

Malbork jest jednym z najciekawszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w północnej Polsce. To nowoczesne miasto z tradycjami, w którym przeszłość miesza się z teraźniejszością. Wizyta na Zamku Krzyżackim przeniesie Was w czasy średniowieczne, poczujecie klimat życia zakonnego, zobaczycie niezwykłe wystawy, a przede wszystkim zachwycicie się wspaniałą, gotycką architekturą obiektu wpisanego na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zabytków jest tu jednak o wiele więcej, a większość z nich, podobnie jak Zamek, zbudowano z czerwonej cegły. Malbork oferuje tez wiele atrakcji dla dzieci i młodzieży. W mieście organizowane są również liczne imprezy plenerowe sportowe i inscenizacje historyczne.
Malbork to miasto, które na pewno Was oczaruje! A jeśli tylko macie trochę więcej czasu, wybierzcie się na wycieczkę po Malborku i okolicach. Samodzielnym turystom polecamy przewodnik Ruszaj w Drogę na Malbork i Żuławy. Znajdziecie tam 7 pomysłów jednodniowych wycieczek po terenie Malborka i okolicy. Przewodnik do nabycia bezpłatnie w punkcie Informacji Turystycznej przy ul. Kościuszki 54. Można też skorzystać z usług przewodnickich w malborskim oddziale PTTK.

Atrakcje w pobliżu

Zamek Krzyżacki

To największy zespół zamkowy na świecie zbudowany z 50 mln cegieł, o powierzchni około 21 ha i łącznej kubaturze budynków przekraczającej tyś 250 m³. W roku 1309 został siedzibą wielkich mistrzów Zakonu Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Obecnie Zamek przyjmuje turystów z całego świata. Piękno i majestat najlepiej widać z łodzi na Nogacie. Wieczorem oświetlone baszty robią imponujące wrażenie. Do najciekawszych zbiorów muzealnych należą wyroby z bursztynu, militariów, numizmatów, detalu architektonicznego i rzeźby. Szczegóły oferty na stronie zamek.malbork.pl

Zabytki z czerwonej cegły

Zabytki z czerwonej cegły to jedna z wizytówek Malborka, a charakterystyczne gotyckie i neogotyckie formy to nie tylko Zamek Krzyżacki. W Malborku to także kościoły, bramy miejskie, budynek poczty, urzędu miasta, mury obronne czy wieża ciśnień. Te wszystkie miejsca możemy zobaczyć wybierając trasy malborskich spacerów z przewodnikiem.

Malborskie Parki

Gwarancją świetnej zabawy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, są malborskie parki: Dino Park z Parkiem Smoków, Parkiem Dinozaurów, Parkiem Linowym Malborkstones i wieloma innymi atrakcjami, a także Smokolandia, gdzie 22 ruchome smoki sprawia, że poczujemy się jak w innej epoce. Miłośnikom aktywnego spędzania czasu polecamy trasy w parku linowym Jumpy Park. Dla osób ceniących spokój idealnym miejscem do odpoczynku, relaksu i ucieczki od miejskiego zgiełku jest Park Miejski z licznymi malowniczymi alejkami, ścieżkami rowerowymi i ciekawa mała architektura.

Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska

Szkoła Łacińska swoich początków sięga 1352 roku, rządów Wielkiego Mistrza Winricha von Kniprode. Początkowo, jak sama nazwa wskazuje, mieściła się tu szkoła, w późniejszym czasie mieszkania oraz magazyny gospodarcze. W roku 2010 pozyskano środki na odbudowę budynku, a od 2014 mieści się tam Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska. W budynku znajduje się Skansen Rzemiosł Dawnych, Mediateka, Multicentrum, sala wielofunkcyjna oraz obserwatorium astronomiczne i planetarium. CKiE prowadzi liczne warsztaty edukacyjne, dla osób w różnym wieku.

Zewnętrzne Muzeum Fortyfikacji

Po obejrzeniu Zamku Krzyżackiego turyści mogą kontynuować swoje spotkanie ze średniowiecznymi zabytkami, spacerując ścieżką wiodącą murami miejskimi. Na trasie Zewnętrznego Muzeum Fortyfikacji zaaranżowano przystanki wraz z interaktywnym wyposażeniem, takim jak maszyny oblężnicze, stylizowane elementy scenografii, info kioski, obrazy czy efekty dźwiękowe. W info kioskach prezentowane są zbiory i artefakty związane z Malborkiem i jego historia w postaci „wirtualnego muzeum”. Na trasie zwiedzania są: aranżacja pola bitwy, wartownia, arsenał, mur arkadowy, Baszta Garncarska, przy której można zobaczyć makietę Starego Miasta, stajnia, wirtualne Stare Miasto, dawny Markt Platz – główna aleja handlowa Starego Miasta, średniowieczny ratusz, Szkoła Łacińska z malowidłem 3D, punkt widokowy na zachodnie mury obronne i Nogat, mury zachodnie. Po muzeum „oprowadza” Marianek – maskotka Malborka.

Koordynaty GPS

N 54°02’51”
E 19°02’15”

Kontakt

Malbork ul. Parkowa 3
+48 55 272 24 13

Cennik do pobrania

 • Typ przystani: otwarta
 • Średnia głębokość: 4 metry
 • Cumowanie: do y-bomów
 • Liczba miejsc: ~24

Koordynaty GPS

N 54°04’11”
E 19°02’73”

Kontakt

Malbork ul. Starościńska
+48 55 247 63 49

 • Typ przystani: otwarta
 • Średnia głębokość: 4,6 metra
 • Cumowanie: burtą
 • Liczba miejsc: ~ 3
/

Na terenie Malbork Park

0

W Pobliżu Malbork Park

/

Na terenie Malbork Zamek

0

W Pobliżu Malbork Zamek

Mapa

Wydarzenia cykliczne

 • Jarmark Staroci i Sztuki Dawnej (długi weekend majowy)
 • Dni Malborka i Festiwal Kultury Dawnej (czerwiec)
 • Oblężenie Malborka (lipiec)
 • Magic Malbork (sierpień)
 • Castle Triathlon (wrzesień)

Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819

Skip to content