Gęgawa to jedyny gatunek lęgowy gęsi w Polsce. Większość dzikich gęsi, które widujemy od wiosny do jesieni, to właśnie gęgawy. Podobne do nich gęsi zbożowe (różnią się czarną nasadą dzioba) i białoczelne (z białą naroślą u nasady dzioba) to gatunki przelotne, które często zatrzymują się u nas na odpoczynek i posiłek.

Gęś gęgawa - wygląd

Gęgawa to gęś wędrowna o długości ciała 75-90 cm. Ma szarobrunatne ubarwienie, czarne lotki na skrzydłach, a dziób i nogi różowe. Gęgawy tworzą pary na całe życie. Po lęgach odbywają pierzenie i wymieniają lotki. Tracą wówczas zdolność do latania. Lecąc stadem w powietrzu tworzą charakterystyczną formację zwaną kluczem. Jej głos jest bardzo zbliżony do krzyków gęsi domowej.

Występowanie

Gatunek wędrowny. Występuje w Europie i Azji. Zimuje w krajach śródziemnomorskich. W Polsce jest od II do XI. W okresie lęgowym w całym kraju gniazduje ok3 000 par. 

Biotop

Środowiskiem życia gęgawy są  jeziora z szerokim pasem szuwarów, starorzecza, stawy hodowlane i bagna w dolinach rzecznych. Gęgawy łączą się w pary na całe życie, a gdy jeden z partnerów zginie, drugi pozostaje już na stałe samotny. 

Lęgi

Gniazdem jest kopiec z roślinności wodnej, ukryty wśród szuwarów lub na pływającej wyspie. Gęgawa składa 5-8 kremowych jaj, brązowiejących w miarę wysiadywania, które trwa 27-28 dni. Młode uzyskują lotność po 50-60 dniach.

Pokarm

Żywią się roślinnością wodną i lądową, przeważnie trawami i nasionami zbóż.

Mapa występowania

Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819

Skip to content