Wędrowny ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych. Postrach małych ptaków. W zimie zdarza mu się polować na ptaki w karmnikach.

Krogulec - wygląd

 Długość ciała 28-38 cm. Jest więc nieco mniejszy od jastrzębia. Krogulec wyróżnia się spośród szponiastych zaokrąglonymi skrzydłami i długim, prostym ogonem. Samica jest o 1/3 większa od samca, a ubarwieniem podobna do jastrzębia. Ma szary grzbiet i skrzydła, a spód białoszary z poprzecznym pręgowaniem. Jasne policzki i żółte tęczówki oka. Samiec ma niebieskoszary wierzch, a na białawym spodzie ciała i na policzkach widać rdzawe prążkowanie. Młode do drugiego roku życia są brązowe i nie mają poprzecznych prążków na spodniej części ciała, ale podłużne plamy. Lot krogulca jest podobny do lotu gołębia.

Występowanie

Gatunek częściowo wędrowny. Występuje w Europie i Azji. W Polsce obserwować go można przez cały rok. Przy czym ptaki, które u nas odbywają lęgi, odlatują przed zimą na południe Europy. Przed zimą przylatują natomiast krogulce z północnej i północno-wschodniej Europy. Najłatwiej obserwować je w okresie przelotów. Ptaki lęgowe osiedlają się na skraju lasów, a także w dużych parkach miejskich i polnych zagajnikach.

Biotop

Środowiskiem życia krogulca są lasy – głównie iglaste, a także tereny otwarte, gdzie dużo jest drobnych ptaków. Zimą polują również w miastach, a nawet w karmnikach. Gniazda (każdego roku nowe) budują w koronach drzew iglastych, na niezbyt dużej wysokości.

Lęgi

Krogulec składa 4-6 niebieskawych, nakrapianych jaj. Wysiaduje je samica przez 28 dni, która odbywa wtedy pierzenie. Samiec dostarcza jej pokarm. Młodymi opiekują się oboje rodzice. Osiągają lotność po 30 dniach.

Pokarm

Poluje na małe ptaki, zwykle do wielkości drozda. Większe samice chwytają też gołębie i sójki. Uzupełnieniem diety są małe ssaki i żaby. 

Mapa występowania

Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819

Skip to content