Duży, częściowo wędrowny ptak wodny. Popularny w całym kraju, licznie występuje też na obszarze Pętli Żuławskiej. Często zimuje na wodach Zatoki Gdańskiej, a także na wodach śródlądowych.

Łabędź niemy - wygląd

Łabędź niemy jest jednym z najcięższych ptaków latających. Samiec waży zwykle do 12 kg, samica jest niewiele lżejsza. Rozpiętość skrzydeł jest również imponująca – sięga do 240 cm. Gatunek ten wyróżnia się wygiętą szyją i czarną naroślą u nasady czerwonego dzioba. Upierzenie całkowicie białe. Pisklęta są zwykle szare z ciemnym dziobem. Pisklęta łabędzia odmiany polskiej są białe.
W powietrzu można rozpoznać te ptaki po wydłużonej szyi i krótkim ogonie. Lecąc, wydają charakterystyczny odgłos szumu trzepocących skrzydeł. Jeśli chodzi o inne odgłosy łabędzia niemego – potrafi on posapywać gardłowo i syczeć, zwłaszcza w obronie gniazda i piskląt.

Występowanie

Gatunek częściowo wędrowny. Występuje w Europie i Azji. W związku z ocieplaniem się klimatu coraz częściej skraca dystanse wiosennych i jesiennych przelotów. Łabędzie zobaczyć można na stawach i jeziorach w nizinnej części kraju. Zimują na wybrzeżu Bałtyku, a także na wodach śródlądowych, zwłaszcza na pojezierzach.

Biotop

Środowiskiem życia łabędzia niemego są śródlądowe zbiorniki wody stojącej i rzeki o spokojnym nurcie. Gniazduje wśród przybrzeżnych szuwarów. Często też spotkać go można na oczkach wodnych w miejskich parkach.

Lęgi

Gniazdem jest kopiec z roślin wodnych, wyściełany puchem. Buduje go samica, a samiec podaje materiał. Samica składa 5-8 szarozielonkawych jaj. Wysiaduje je przez 35-40 dni, a samiec pilnuje i broni przed intruzami. Pisklęta po wykluciu opuszczają gniazdo i są wodzone przez oboje rodziców.

Pokarm

Żywi się roślinami wodnymi, które wydobywa z mulistego dna, zanurzając szyję i dziób. Zjada też larwy owadów i ślimaki.
Uwaga: dokarmianie łabędzi chlebm powoduje nieuleczalną chorobę skrzydeł.

Mapa występowania

Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819

Skip to content