Ohar, zwany też kaczką norową, to średniej wielkości wędrowny ptak z rodziny kaczkowatych. Ze względu na kontrastowe ubarwienie, jest jednym z najbardziej kolorowych ptaków wodnych. 

Ohar - wygląd

 Długość ciała 58-71 cm. Ubarwiony w kilku kontrastowych kolorach: głowa i szyja czarna z ciemnozielonym połyskiem, rudy i czarny pas na piersi. Grzbiet i skrzydła biało-czarne. Na skrzydle rudo-zielone lusterko. Dziób czerwony. Samiec w okresie godowym ma czerwoną narośl na czole. Młode mają biały puch w ciemnobrunatne plamy.

Występowanie

Gatunek częściowo wędrowny, występuje na wodach Bałtyku, a także Morza Północnego, Śródziemnego i Czarnego. Populacje z rejonów o cieplejszym klimacie, zimują w miejscach lęgowisk. Populacje północne odlatują na południe Europy. W Polsce ohary obserwować można od III do XI, głównie na wybrzeżu Bałtyku, na wodach przymorskich jezior oraz w dolnym biegu Wisły i Odry.

Biotop

Środowiskiem życia ohara są wybrzeża morskie, zwłaszcza zaciszne zatoki, słone jeziora przymorskie, brzegi rzek i wyspy w nurcie, jeziora w głębi kraju, rzadziej stawy hodowlane.

Lęgi

Na gniazdo zajmuje nory lisie i borsucze, często z dala od brzegu wody.  Ohar wraca na tereny lęgowe parami w marcu. Składa 6–18 kremowych jaj, które wysiaduje przez  27 do 29 dni. Zwykle po 2 dniach rodzice wiodą pisklęta na wodę.

Pokarm

Żywi się drobnymi bezkręgowcami i wodorostami, które znajduje w przybrzeżnym błocie.

Mapa występowania

Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819

Skip to content