Dość liczny ptak wodny z rodziny perkozów z charakterystyczną kryzą na czubie. Smuklejszy od kaczki, z dłuższą szyją i ostrym dziobem. Gatunek ciekawy i dość łatwy w obserwacji. Warto zwrócić uwagę na rytualne tańce godowe partnerów.

Perkoz dwuczuby - wygląd

 Długość ciała 46-51 cm. Smuklejszy od kaczki, z dłuższą szyją i ostrym dziobem. Ptaki te w okresie godowym mają ozdobny czub na głowie i rudą kryzę po bokach głowy. Szata spoczynkowa jest skromniejsza bez rdzawych piór i nastroszonego czuba. Grzbiet ciała mają brunatny, a spód biały. 

Występowanie

Gatunek częściowo wędrowny. Występuje w Europie (oprócz dalekiej i zimnej północy) i w Azji. W Polsce obserwować go można przez cały rok. W okresie lęgowym zamieszkuje pas pojezierzy i nizin. Częć populacji zimuje na północy kraju na wybrzeżach Bałtyku.

Biotop

Środowiskiem życia perkoza są zasobne w ryby zbiorniki wodne: naturalne jeziora, stawy hodowlane, zbiorniki zaporowe, rzeki i starorzecza. W okrezie zimowym wybrzeża morskie i przymorskie jeziora.

Lęgi

Gniazdo to pływająca platforma z roślinności wodnej, zwykle ukryta wśród szuwarów lub na wyspie. Perkoz składa 2-6 białych jaj, stopniowo pokrywających się brązowym nalotem. Wysiadywanie trwa ok. 28 dni. Młode często wożone są przez samicę na grzbiecie. Osiągają lotność po ponad 2 miesiącach.

Pokarm

Zjada małe ryby i wodne bezkręgowce, które zdobywa nurkując w wodzie.

Mapa występowania

Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819

Skip to content