Niewielki ptak drapieżny z rodziny sokołowatych. Ciekawostką jest fakt, że pustułka przystosowała się do życia w mieście i zasiedla często wieże kościołów oraz dachy wieżowców.
Pustułka - wygląd
Długości ciała 32-35 cm. Pustułka ma smukłą sylwetkę i długi ogon, który w locie rozkłada niczym wachlarz. Skrzydła wąskie, długie i ostro zakończone na kształt sierpa. Samiec ma rudawo brązowy grzbiet z jaśniejszym spodem. Samica brązowa, gęsto nakrapiana z pręgowanym ogonem. W locie często zawisa w powietrzu, trzepocąc skrzydłami. Po wypatrzeniu zdobyczy, ostro pikuje w dół.
Występowanie
Gatunek wędrowny, w kraju od III do XI. Występuje w Europie i części Azji. Zimuje na południu Europy. Część ptaków zostaje w kraju, zwłaszcza na zachodzie. W okresie lęgowym zasiedla obrzeża lasów, zagajniki śródpolne, a także miasta z wysokimi zabudowaniami.
Biotop
Środowiskiem życia tego gatunku są otwarte tereny sąsiadujące z lasami, a także miasta z wysokimi zabudowaniami. Gniazdo buduje na wieżach, dachach oraz wysokich drzewach. Wykorzystuje też opuszczone gniazda innych ptaków, głównie krukowatych. Chętnie zasiedla sztuczne skrzynki lęgowe.
Lęgi
Pustułka składa od 3 do 7 jaj kremowych lub szaroróżowych, gęsto nakrapianych. Wysiaduje je przez okres 28-32 dni. Samiec dostarcza jej pożywienie. Młode opuszczają gniazdo po ok. 30 dniach.
Pokarm
Żywi się w zależności od terenu, na jakim poluje. Są to zwykle gryzonie i owady. Na obszarach miejskich małe ptaki. W polowaniu pomaga pustułkom doskonały wzrok.
Posłuchaj śpiewu
Mapa występowania
Publikacja współfinansowana przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną.
Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819