Trasy żeglugowe Pętli Żuławskiej
Pętla Żuławska to sieć szlaków wodnych, z których każdy ma swoje walory ale też stawia przed załogami inne wymagania. Tu każdy żeglarz, wioślarz i motorowodniak może wybrać szlak odpowiedni dla siebie, w zależności od tego, jaką łodzią płynie i na jaki rejs ma ochotę. Wielbicielom ciszy i bliskiego kontaktu z przyrodą polecamy szlak Szkarpawy i Wisły Królewieckiej. Pasjonatom gotyckich zamków radzimy rejs po Nogacie i nocleg w jednej z malborskich przystani. Osoby lubiące gwar miejski będą zachwycone rejsem po rzece Elbląg i przeprawą pod mostami zwodzonymi. Kajakarze mogą płynąć wszędzie, nawet tam, gdzie większe jednostki utkną na mieliźnie i w gąszczu roślin wodnych. Mniejsze rzeki, na które można wpłynąć tylko kajakiem, to : Nogat, górna Motława, Liwa, Linawa, Cieplicówka, Tuga, Pasłęka. Załogom oswojonym z wodą i oznakowaniem polecamy rejs po Wiśle od Korzeniowa do Gdańska. Na posiadaczy uprawnień żeglarskich i motorowodnych czeka Zalew Wiślany. Jednym słowem, dla każdego coś dobrego.
Szlaki wodne
Wisła
Wisła to jedna z ostatnich dzikich rzek w Europie. Jest to malowniczy, a zarazem wymagający szlak wodny. Uczy pokory wobec żywiołu wody, pokazując jednocześnie najpiękniejsze jej oblicze. Rejs po Wiśle będzie niezapomnianym przeżyciem, jeśli tylko będziecie płynęli zgodnie z zasadami bezpiecznej żeglugi. Do Pętli Żuławskiej zaliczamy odcinek od Korzeniewa (867,7 km) do ujścia rzeki Przekopem Wisły.
Wisła Królewiecka
Krótkie odgałęzienie Szkarpawy o długości zaledwie 11,5 km. Rzeka zaczyna się od rozwidlenia w Rybinie. Płynie przez Grochowo Pierwsze, Sztutowo i za wsią Kobyla Kępa uchodzi do Zalewu Wiślanego. Na powierzchni często zielone dywany roślinności wodnej. Wisła Królewiecka sprawia wrażenie dzikiej i niedostępnej, ale wielu wodniaków lubi takie szlaki.
Rzeka Elbląg i Kanał Jagielloński
Jest to ważny szlak wodny, łączący jezioro Drużno z wodami Zatoki Elbląskiej i Zalewu Wiślanego. Elblążka jest szlakiem bardzo lubianym przez wodniaków. W pobliżu jeziora Drużno jest dzika i tajemnicza. Z kolei w granicach miasta Elbląg, a zwłaszcza przy mostach zwodzonych, staje się malowniczą arterią z ujmującym widokiem na Stare Miasto.
Pasłęka i Kanał Pasłęki
Rzeka Pasłęka ma swoje źródło na Pojezierze Mazurskim w pobliżu jeziora Isąg. Jest żeglowna dla jednostek turystycznych na odcinku 9 km od ujścia w Nowej Pasłęce do Braniewa. Szlak jest na prawie całym odcinku obwałowany, w wielu miejscach przy brzegu występują przeszkody położone tuż pod wodą – dobijając, trzeba uważać. Pasłęka łagodnie meandruje wśród lasów, łąk i pól. W górnym biegu jest to szlak dla kajakarzy.
Martwa Wisła, Wisła Śmiała, Motława
Na całym szlaku należy uważać na ruch statków – także morskich, holowników, barek i innych jednostek profesjonalnej żeglugi.
W Górkach Zachodnich kończy się szlak śródlądowy, a zaczynają morskie wody wewnętrzne. Oznakowanie nawigacyjne na większości szlaku jest kompatybilne z oznakowaniem morskim.
Wielka Święta - Tuga
To jedna rzeka o dwóch nazwach. Na odcinku od źródła w Lesie Mątawskim do Nowego Dworu Gdańskiego nazywana jest Wielką Świętą. Dalej do ujścia w Rybinie nazwa rzeki brzmi Tuga. Szlak po otwarciu mostów zwodzonych w Tujsku i Nowym Dworze Gdańskim stał się jeszcze ciekawszy i bezpieczniejszy dla żeglugi.
Zalew Wiślany
Zalew Wiślany to rozległy akwen morskich wód wewnętrznych, oddzielony od Zatoki Gdańskiej wydmami Mierzei Wiślanej. Jego powierzchnia jest imponująca, bo Zalew zajmuje w granicach Polski 382 km2. To tyle, co dwa i pół jeziora Śniardwy.
Duża powierzchnia akwenu i możliwość halsowania, wiejący tu często wiatr od morza oraz morskie oznakowanie torów wodnych sprawiają, że warunki żeglowania są porównywalne do morskich. Niewielka głębokość Zalewu (średnio 2,7 m) i częste podmuchy wiatru są przyczyną powstawania krótkiej i stromej fali, która może pokonać nawet doświadczonych wodniaków. Dla załogi posiadającej uprawnienia i obytej z wodami śródlądowymi, żegluga po Zalewie Wiślanym będzie niesamowitą przygodą. Nastrojowe zachody słońca, niebo przeglądające się w tafli wody, malownicze porty, z których każdy jest inny i na swój sposób piękny. Przybrzeżne gwarne kurorty i kameralne miasteczka z licznymi atrakcjami dla turystów – to wszystko tworzy niepowtarzalny klimat i wspomnienia na długie, zimowe wieczory.
Zobaczcie koniecznie najciekawsze miejsca nad Zalewem: latarnia morska w Krynicy, Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, nadmorskie plaże na Mierzei Wiślanej, Wzgórze Katedralne we Fromborku, kameralną plażę i rynek w Tolkmicku.
Przeczytajcie informacje o portach nad Zalewem, o nawigacji, oznakowaniu toru wodnego i szlaków podejściowych do portów.
Szkarpawa
Szkarpawa to wschodnie ramię delty Wisły o długości 25,4 km. Zaczyna się od śluzy Gdańska Głowa i malowniczo meandruje wśród żuławskich pól. Za wsią Osłonka razem z wodami Nogatu uchodzi do zatoki Zalewu Wiślanego. We wsi Rybina, tuż za przystanią żeglarską, Szkarpawa dzieli się wodą z Wisłą Królewiecką, którą również można dopłynąć do Zalewu Wiślanego.
Nogat
Nogat to prawie ramię delty Wisły, liczące 62 km. Łączy Wisłę z Zalewem Wiślanym, a przez Kanał Jagielloński i rzekę Elbląg także z Pojezierzem Iławskim. Przepływa pod Zamkiem Krzyżackim w Malborku. Najpiękniejszy widok na tę imponującą budowlę jest właśnie z łodzi, dlatego warto przepłynąć szlakiem i zacumować o zmierzchu pod przepięknie oświetlonym zamkiem.
Zalew Kaliningradzki
Zalew jest laguną położoną w głębi Zatoki Gdańskiej Morza Bałtyckiego, od którego oddzielony jest piaszczystym wałem – Mierzeją Wiślaną (Bałtycką). Północno-wschodnia część Zalewu (laguny) należy terytorialnie do Rosji i znajduje się w południowo-zachodniej części obwodu kaliningradzkiego.
Łączna długość linii brzegowej wynosi 270 km, z czego 149 km to brzegi części rosyjskiej. Średnia głębokość akwenu sięga 2,7 m, maksymalna – 5,2 m, a powierzchnia to 838 km², z tego 472,5 km² (56,2%) znajduje się w granicach Rosji.
W części północno-zachodniej Zalew tworzy półokrągłą Zatokę Primorską. Od zachodu Zalew jest ograniczony główną częścią Mierzei Wiślanej, która w pobliżu miasta Bałtyjska rozdzielona jest cieśniną o szerokości 400 m, pogłębioną do 9–12 m, co umożliwia przepływ statków na Bałtyk.
Ustrój (reżim) wodny Zalewu Kaliningradzkiego i całego Zalewu Wiślanego wykazuje dużą zależność od odpływu rzek, a także od wymiany wód z morzem.
Pływanie po Zalewie Kaliningradzkim nie sprawia poważnych trudności. Niemniej jednak należy zachować ostrożność, zwracać uwagę na warunki hydrometeorologiczne, poziom wody i inne uwarunkowania miejscowe. W związku z dużą liczbą mielizn zaleca się stałe kontrolowanie pozycji. Szczególnie dotyczy to jednostek płynących niedaleko południowo-wschodniego brzegu Zalewu Kaliningradzkiego.
Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819