Bielik potocznie zwany orłem, to ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych. Rozpiętość jego skrzydeł osiąga
nawet 240 cm. Jest to gatunek osiadły. Bielik jest protoplastą godła państwowego.
Bielik - wygląd
Dorosły ptak ma jasną głowę i ogon, brązowy grzbiet i skrzydła o imponującej rozpiętości do 240 cm. Długość ciała 80-90 cm. Dziób żółty, mocny i zakrzywiony. Nogi żółte, przy szponach brak opierzenia. Młode ubarwione są w całości na różne odcienie brązu.
W locie bieliki wyróżniają szerokie, prostokątne skrzydła o palczasto rozcapierzonych końcach lotek I rzędu, widać też ich kontrastujące podbarkówki. Ptaki szybując trzymają skrzydła płasko lub nieco uniesione i lekko wygięte.
Występowanie
Bieliki występują w Europie, środkowej i północnej Azji i pólnocnej Afryce. W Polsce zaobserwować je można na wybrzeżu morskim, nad deltą Wisły oraz na pojezierzach.
Biotop
Bieliki preferują duże zbiorniki wodne, otoczone starymi lasami. Gniazdują w koronach wysokich i starych drzew, z dala od siedzib ludzkich. Budują olbrzymie gniazda.
Lęgi
W lęgu są 1-2 białe jaja. Wysiadywanie trwa ok. 38 dni. Młode osiągają lotność po 70-75 dniach. Niestety, wiele piskląt nie dożywa dorosłego wieku z powodu agresji rodzeństwa i trudności w zdobyciu pokarmu.
Pokarm
Polują na ryby i ptaki wodne. Zjadają też padlinę.
Posłuchaj śpiewu
Mapa występowania
Publikacja współfinansowana przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną.
Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819