Drapieżny ptak wędrowny z rodziny jastrzębiowatych.
W locie rozpoznać go można po ciemnych brzegach skrzydeł. Jeden z najczęściej spotykanych ptaków szponiastych.

Błotniak stawowy - wygląd

Długość ciała błotniaka stawowego wynosi 48-56 cm. Ptak ten ma długie skrzydła i długi, lekko zaokrąglony ogon. Samiec ubarwiony ciemnobrązowo z żółtawą, kreskowaną głową i popielatymi plamami na skrzydłach i popielatym ogonem. Samica, nieco większa od samca, ubarwiona w odcieniach brązu z żółtym wierzchem głowy, gardłem i plamami na ramionach. Błotniak lata nisko, krążąc powoli ze skrzydami uniesionymi do góry w literę V.

Występowanie

Gatunek wędrowny. Zamieszkuje strefę umiarkowaną i subtropikalną. W Polsce jest od III do X. Gniazduje na obszarach, gdzie jest dużo małych ptaków i małych ssaków, na które poluje.

Biotop

Środowiskiem życia błotniaka stawowego sa tereny nad dużymi zbiornikami wody. Poluje także nad rozległymi polami i łąkami. Gniazdo błotniaka to ukryta w szuwarach platforma, zbudowana z patyków i trzciny.

Lęgi

Wyprowadza jeden lęg w roku, składając w maju lub czerwcu 3 do 6 białych lub niebieskawych jaj. Wysiaduje je tylko samica przez 31-36 dni. Samiec dostarcza jej pokarm. Młode osiągają lotność po 31-36 dniach.

Pokarm

Poluje na drobne ptaki, ich pisklęta i jaja, ssaki, ryby, płazy, bezkręgowce. W łapaniu zdobyczy pomaga mu doskonały słuch. Błotniak chwyta ofiarę szponami na wodzie lub lądzie. Rzadko łapie inne ptaki w locie.

Mapa występowania

Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819

Skip to content