Wędrowny ptak wodny wielkości gęsi, o czarnym upierzeniu z miedzianym połyskiem na bokach. Obszar skolonizowany przez kormorany można poznać po suchych gałęziach wokół gniazd.

Kormoran czarny - wygląd

Ubarwienie czarne z miedzianym połyskiem na bokach. W szacie godowej białe plamy na bokach głowy. Mocny, haczykowaty dziób służy do chwytania ryb podczas nurkowania. Pióra kormorana chłoną wodę, dlatego ptaka często zobaczyć można, jak suszy rozłożone skrzydła. Gdy pływa na wodzie, zanurza głęboko ciało, a głowę i szyję zadziera wysoko do góry. W locie rozpoznać go można po sylwetce przypominającej krzyż.

Występowanie

Zamieszkuje wszystkie kontynenty, oprócz Ameryki Południowej i Antarktydy.
Gatunek wędrowny, w Polsce od III do XI. Największa polska kolonia lęgowa kormoranów czarnych znajduje się w rezerwacie “Kąty Rybackie” na Mierzei Wiślanej.

Biotop

Środowiskiem życia kormoranów są wybrzeża dużych zbiorników wodnych, zarówno morskich jak i śródlądowych, zawsze bogatych w ryby. Gniazduje kolonijnie na wyspach lub w lasach przylegających do wód. Drzewa, na których gniazdują kormorany, mają suche gałęzie. Powodem jest fakt, że odchody tych ptaków bogate są w azot, który jest często zbyt silnym nawozem.

Lęgi

Gniazdo zakłada w koronach drzew. Jest to platforma z gałęzi, wysłana sitowiem, trawami i liśćmi trzcin. Zazwyczaj samiec przynosi budulec, a samica buduje gniazdo. Składa 3-4 niebieskawe jaja, które wysiaduje przez 23-24 dni. Młode rodzą się ślepe i bez puchu. Lotność osiągają po około 2 miesiącach. 

Pokarm

Kormorany żywią się rybami, które zdobywają nurkując. Są bardzo żarłoczne, jednak czas polowania i posiłku jest krótki, ponieważ ich pióra dość szybko przemiękają.

Mapa występowania

Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819

Skip to content