Największa europejska mewa. Popularny ptak wybrzeży morskich strefy subarktycznej. W rejonie Zatoki Gdańskiej zobaczyć ją można jesienią i zimą.

Mewa siodłata - wygląd

 Jest dużo większa od popularnej mewy srebrzystej. Osiąga długość ciała 62-80 cm. Dorosłe ptaki mają białą głowę i pierś. Grzbiet, skrzydła i ogon w kolorze czarnym, dziób mocny żółty z czerwoną plamką. Młode mewy są brunatne, nakrapiane. 

Występowanie

Gatunek wędrowny. Występuje w północnej części Europy i na Syberii. Zimuje na wybrzeżach Bałtyku i Morza Północnego. W Polsce jest od VIII do II.

Biotop

Okres lęgowy spędza na klifowych, skalistych wybrzeżach morskich. Po lęgach żeruje na otwartym morzu oraz w pobliżu portów rybackich.

Lęgi

Składa 2-3 szare lub oliwkowe, brunatno plamkowane jaja. Wysiadywanie trwa 26-28 dni. Młode karmione są przez oboje rodziców, osiągają lotność w wieku 7-8 tygodni.

Pokarm

Żywi się pokarmem zwierzęcym. Poluje na ryby i małe ptaki. Zjada pisklęta i jaja innych gatunków mew. Zjada też padlinę i odpadki. Obserwować ją można w pobliżu portów i przystani. Towarzyszy często kutrom rybackim, przy których ma łatwy pokarm z resztek ryb.  

Mapa występowania

Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819

Skip to content