Śmieszka to mała mewa o jasnym ubarwieniu. Występuje licznie na wodach śródlądowych. Gniazduje kolonijnie nad jeziorami, w dolinach rzek i na wyspach. Spotkać ją można nad rzekami Pętli Żuławskiej oraz nad Zalewem Wiślanym.
Mewa śmieszka - wygląd
Długość ciała śmieszki wynosi 34-37 cm. W szacie godowej ma charakterystyczny brązowy kaptur na głowie. Grzbiet biało-szary, ogon czarny. Zimowa szata, tzw. spoczynkowa to biała głowa z ciemną plamką za okiem. Dziób i nogi ciemnoczerwone.
Występowanie
Gatunek częściowo wędrowny, w kraju od III do X. Część ptaków zimuje. Śmieszka gniazduje kolonijnie na brzegach zbiorników śródlądowych. Mniej liczna na wybrzeżu morskim.
Biotop
Środowiskiem życia śmieszki są jeziora, stawy hodowlane, zbiorniki retencyjne, wyspy w nurcie rzek, starorzecza, rozlewiska i żwirownie. Ciekawostką jest fakt, że ze względów bezpieczeństwa w koloniach śmieszki chętnie gniazdują inne gatunki ptaków, min. niektóre kaczki i perkozy.
Lęgi
Gniazdo to dołek wyściełany trawami. Buduje je piaszczystym brzegu lub pływających kępach roślinności wodnej. Składa 2 do 3 oliwkowozielone jaja w ciemnobrązowe kropki. Wysiadywanie trwa 23-26 dni. Pisklęta wykluwają się jednocześnie w całej kolonii.
Pokarm
Żywi się pokarmem pochodzenia zwierzęcego: owadami, dżdżownicami, wodnymi bezkręgowcami, zjada też różne odpadki na plaży.
Posłuchaj śpiewu
Mapa występowania
Publikacja współfinansowana przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną.

Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819