Śmieszka to mała mewa o jasnym ubarwieniu. Występuje licznie na wodach śródlądowych. Gniazduje kolonijnie nad jeziorami, w dolinach rzek i na wyspach. Spotkać ją można nad rzekami Pętli Żuławskiej oraz nad Zalewem Wiślanym. 

Mewa śmieszka - wygląd

 Długość ciała śmieszki wynosi 34-37 cm. W szacie godowej ma charakterystyczny brązowy kaptur na głowie. Grzbiet biało-szary, ogon czarny. Zimowa szata, tzw. spoczynkowa to biała głowa z ciemną plamką za okiem. Dziób i nogi ciemnoczerwone. 

Występowanie

Gatunek częściowo wędrowny, w kraju od III do X. Część ptaków zimuje. Śmieszka gniazduje kolonijnie na brzegach zbiorników śródlądowych. Mniej liczna na wybrzeżu morskim.

Biotop

Środowiskiem życia śmieszki są jeziora, stawy hodowlane, zbiorniki retencyjne, wyspy w nurcie rzek, starorzecza, rozlewiska i żwirownie. Ciekawostką jest fakt, że ze względów bezpieczeństwa  w koloniach śmieszki chętnie gniazdują inne gatunki ptaków, min. niektóre kaczki i perkozy. 

Lęgi

Gniazdo to dołek wyściełany trawami. Buduje je piaszczystym brzegu lub pływających kępach roślinności wodnej.  Składa 2 do 3 oliwkowozielone jaja w ciemnobrązowe kropki. Wysiadywanie trwa 23-26 dni. Pisklęta wykluwają się jednocześnie w całej kolonii. 

Pokarm

Żywi się pokarmem pochodzenia zwierzęcego: owadami, dżdżownicami, wodnymi bezkręgowcami, zjada też różne odpadki na plaży.

Mapa występowania

Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819

Skip to content