Jedna z najciekawiej ubarwionych kaczek. Wyróżnia się spośród nich rozszerzonym, płaskim dziobem, służącym do odcedzania pokarmu z wody.

Płaskonos - wygląd

 Długość ciała 44-52 cm. Samiec ma zieloną głowę, rdzawe boki, czarne lotki i niebieskie lusterko na skrzydłach. Samica jest brązowo nakrapiana. Ma jasny brzuch, błękitne pokrywy skrzydłowe i zielone lusterko. Poza okresem godowym samiec jest podobny do samicy.

Występowanie

Gatunek wędrowny, w kraju od III do XI. Występuje w Europie oraz Ameryce Północnej. Populacja europejska zimuje w krajach śródziemnomorskich. W Polsce płaskonosy obserwować można w dolinach rzecznych, na płytkich jeziorach i terenach bagiennych z wysokimi szuwarami. Płaskonosy widać niekiedy na wodach Jeziora Drużno.

Biotop

Środowiskiem życia płaskonosów są doliny rzek, podmokłe łąki i torfowiska, płytkie jeziora z wysoką roślinnością przybrzeżną. Gniazdo zakłada wśród gęstych szuwarów w pobliżu wody.

Lęgi

Płaskonos składa 6-13 zielonkawych jaj. Wysiaduje je samica przez 22-28 dni. Po wykluciu prowadzi pisklęta na płytką wodę, obfitującą w pokarm. Samiec wkrótce po wykluciu oddala się, aby odbyć pierzenie.

Pokarm

Zjada rośliny wodne i nasiona oraz skorupiaki, mięczaki, owady i larwy.

Mapa występowania

Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819

Skip to content