Mały ptak wędrowny z rodziny trzciniaków. Rokitniczka zasiedla nadwodne trzcinowiska. Zaliczyć ją można do najlepszych ptasich śpiewaków. 

Rokitniczka - wygląd

Jest nieco smuklejsza od wróbla. Ubarwienie brunatne z jaśniejszym spodem. Na głowie brązowa czapeczka z jasna brwią. Często siedzi uczepiona łodygi trzciny i wyśpiewuje różne melodie. Od czasu do czasu podrywa się do lotu i opada z powrotem tam, gdzie siedziała. 

Występowanie

Gatunek wędrowny. Występuje w środkowej i wschodniej Europie oraz zachodniej części Azji. Zimuje w Afryce. Przed odlotem dwukrotnie zwiększa masę ciała. Jej powietrzna podróż na zimowisko składa się z 2 etapów: z Polski leci bez przerwy do Hiszpanii, tam odpoczywa, po czym frunie do Afryki. W Polsce obserwować ją można od IV do IX. Jest dość liczna na terenie całego kraju, także na obszarze Żuław Wiślanych. Jej ptasie trele umilają pobyt wodniakom, nocującym w zacisznych zatoczkach.

Biotop

Środowiskiem życia tego gatunku są przybrzeżne trzcinowiska nad brzegiem rzek i jezior, zarastające starorzecza i podmokłe łąki. Gniazdo zakłada na ziemi wśród traw.

Lęgi

Rokitniczka wyprowadza dwa lęgi w roku – w maju i w czerwcu. Składa 4-6 szarożołtych jaj z brązowymi plamkami. Wysiadywanie trwa 13-15 dni. Młode opuszczają gniazdo po 11-13 dniach.

Pokarm

Pożywienie to owady zbierane z roślin.

Mapa występowania

Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819

Skip to content